Denim Kumaş

Ürünlerimiz


İletisim Bilgileri


Mimarsinan Osb. 13. Cad. No:20 Melikgazi / KAYSERİ 0 (352) 222-6577 info@umitdenim.com

E-BültenToptan Denim Kumaş

Denim kumaş yüzyıllar önce kullanılmaya başlayan fakat hala popülerliğini kaybetmeyen bir kumaş türüdür.Denim kumaşın en belirgin özelliği; çözgü ipliğinin indigo boyar madde ile boyanmış, atkı ipliklerinin ise boyanmamış yani beyaz olmasıdır.Denim kumaş halk arasında blue jeans olarak adlandırılır fakat blue jeans denim kumaşlardan üretilmiş özellikle pantolon olan tüm giysilere verilen addır.Denim kumaş ise; spor giyim ve blue jeans yapımında kullanılan kaba, dayanıklı ve kullanışlı bir kumaş türü olup genellikle tek kat %100 pamuk ipliğinden üretilenleri tercih edilir.Denim kumaşlar;indigo boyar maddesi ile boyanmış iplikler değişik dokuma kumaş örgüleri ile dokunsa da klasik denim kumaşları örgüsü gabardin olarak adlandırılan dimi örgüsü ile üretilmektedir.

1950’li, 1960’lı yıllardaki talep çeşitliliği, üreticileri farklı yıkama teknikleri ve denim kumaşa uygulanabilecek renkler konusunda harekete geçirdi. 1980’ler sonunda, vücudu saran, lycra karışımlı denim kumaşından üretilen dar paçalı jean’ler yaygınlaşmaya başladı. Jean’in her kesimde popüler olması, haute couture yaratıcılarını da yeni çalışmalara itti. Yves Saint Laurent, 1970 yılında, blucini podyuma çıkardı. Onu Calvin Klein, Armani, Valentino gibi modacılar izledi.

Kot kumaşı ve özellikleri

Günümüzde gencinden yaşlısına herkesin gardırobunda en az bir tane denim kumaşlı giysi bulmak mümkün. Bu dayanıklı ve rahat kumaşın orijinal adı aslında denim. Günümüzde denim yerine kullandığımız kot kelimesini ise, bu pantolonları Türkiye’de ilk defa üreten Muhteşem Kot’un soyadına borçluyuz.

Orijinal kot kumaşı genellikle yüzde 100 pamukludur. Kotu diğer pamuklu kumaşlardan ayıran özelliği ise, gözle de görülebilen çapraz şeritli dokumasıdır. Kot kumaşını bu kadar dayanıklı yapan da bu özgün dokuma işlemidir. Kotun çapraz şeritli dokumasını oluşturan ipliklerin farklı renkli oluşu, denim kumaşının dokusunu rahatlıkla görebilmenizi sağlar. Klasik manada bir kot kumaşında iplikler mavi, atkı iplikler ise beyazdır.

Kot çeşitleri

Yüzde 100 pamuklu bir kumaştan üretilen ve ilk çıkış amacını destekleyecek şekilde sağlam ve dayanıklıdır. Zamanla bir çok kot çeşidi üretilmiştir. Bütün kot çeşitleri bu pamuk kumaştan üretilir.

En çok kullanılan kot çeşidi ham kottur. Bu tür kotların yapıldığı iplikler boyadan sonra dikiş işlemine kadar yıkanmaz. Bu yüzden ham kot ile üretilen kıyafetler daha geç solar ve eskir.

Ham kot sertir. Yumuşatmak için spandeks ve likra gibi esnek lifler kullanılır. Son yıllarda en çok kullanılan türler arasında, klor ile ıslanmış ve ponza taşı ile yıkanarak özel olarak üretilen mermer kot kumaşı yada likra ile üretilen ve oldukça esnek olan bublegum kot kumaşları günümüzde oldukça tercih edilir.

  • Natürel Denim : Çözgü ve atkı iplikleri boyanmamış olan kumaştır.
  • Antik Denim : 19.y.y. sonlarında atkı ve çözgü iplikleri ring ipliği olan mekikli tezgâhlarda dokunan denim kumaştır. Günümüzde aynı etkiye sahip kumaş oldukça zor bulunmaktadır.
  • Fish Net Denim : Çözgüsü ve atkısı şantuklu Ring iplikten dokunan kumaştır.
  • Stretch / Lycralı Denim : Pamukla, elastik karakterli lycra ipliklerinin bükümünden oluşan atkı iplikleri ve %100 pamuk ipliğinden üretilen çözgü ipliklerinden dokunan kumaştır.
  1. Denim kumaşlar birim ağırlıkları 118 - 560 g/m2 arasında değişir. Kot kumaşlar bu ağırlık birimine göre gruplandırılır.
  2. Bunlara örnek olarak aşağıdaki grup verilebilir.
  3. 4,5 oz - 7,5 oz Denim: Gömleklerde kullanılan hafif denim kumaşıdır.
  4. 9 oz - 13,5 oz Denim: Yazlık pantolonlarda kullanılan denim kumaşıdır.
  5. 14 oz – 15 oz Denim: Pantolon ve montlarda kullanılan denim kumaşıdır.

Biz Ümit Denim olarak piyasanın en kaliteli ve kullanışlı kot kumaşlarını satmaktayız. Denim kumaşlarını kalite bakımından pek çok kategoriye sokabiliriz fakat biz kalite konusundaki hassasiyetimizi göz önünde bulundurarak en kalitelisini satmakta ve siz değerli müşterimizin memnuniyeti için çalışmaktayız.